کاربرد لیزر در دندان پزشکی

کاربرد دستگاه لیزر در دندانپزشکی زیبایی

لیزر نوعی دستگاه است که سالهاست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمینه پزشکی، لیزر در اوایل دهه ۱۹۶۰ برای حذف خالکوبی و سایر انواع ضایعات پوستی مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، تا دهه ۱۹۰ بود که دستگاه‌های لیزر به طور گسترده‌ای برای استفاده در برنامه‌های مختلف در دسترس قرار گرفتند.

اولین دستگاه لیزر برای استفاده در جراحی و دندانپزشکی طراحی شد. از آن زمان و بعد از پیشرفت فن‌آوری، فاز لیزر برای برش مواد و جوش قطعات به یکدیگر استفاده می‌شوند.

لیزر همچنین می‌تواند برای برش فلزات ضخیم یا پلاستیک‌های سخت استفاده شود و حتی می‌توان از آن‌ها برای ایجاد هولوگرام یا روشن کردن کل اتاق با یک پرتو نور استفاده کرد.

برش با لیزر
برش با لیزر

لیزر چگونه کار می‌کند؟

لیزر وسیله‌ای است که یک پرتو شدید نور منسجم تولید می‌کند. پرتوی باریک و جهت دار از نور با طول موجی مشابه منبع ساطع می‌کند. لیزر نور خود را تولید می‌کند و نیازی به اتصال به منبع برق خارجی ندارد.

اصل کار لیزر بر اساس انتشار تحریک شده فوتون‌ها از اتم‌ها و مولکول‌ها در فرآیندی است که به عنوان \”گسیل تحریک شده\” شناخته می‌شود.

همانطور که الکترون‌ها توسط فوتون‌ها برانگیخته می‌شوند، تمایل دارند فوتون‌های بیشتری را در همه جهات ساطع کنند.

هنگامی که این فوتون‌های پرانرژی با الکترون‌های دیگر در ماده برخورد می‌کنند، الکترون‌های برانگیخته‌تری ایجاد می‌کنند که سپس فوتون‌های خود را به نوبه خود ساطع می‌کنند.

این یک اثر زنجیره‌ای مانند ایجاد می‌کند که می‌تواند به شدت‌های بسیار بالا در فواصل بسیار کوچک منجر شود و همدوسی اتفاق بیوفتد.

لیزرها نوعی منبع نور غیر منسجم هستند

اصطلاح \”همدوس\” به این معنی است که امواج نور با یکدیگر ارتباط دارند، بنابراین همه آن‌ها در یک جهت حرکت می‌کنند. در مقابل، منابع نامنسجم هیچ ارتباطی بین آن‌ها ندارند و مجموعه‌ای از امواج تصادفی را نشان می‌دهند.

لیزر دندانپزشکی و کاربردهای آن در دندانپزشکی زیبایی

کاربرد لیزر در دندان پزشکی
کاربرد لیزر در دندان پزشکی

لیزر‌های دندانپزشکی برای اهداف مختلفی در روش‌های دندانپزشکی استفاده می‌شود. آن‌ها عمدتاً برای بلیچینگ دندان (یکی از محبوب‌ترین روش‌های سفید کردن دندان) استفاده می‌شوند، اما می‌توانند برای برداشتن بافت سخت یا روش‌هایی در بافت نرم نیز استفاده شوند.

مزیت اصلی لیزر‌های دندانی این است که روشی دقیق‌تر و کمتر تهاجمی برای درمان بیماران ارائه می‌دهند. آن‌ها همچنین بسیار مناسب بر روی بافت ملایم‌تر هستند و بیماران در حین انجام عمل احساس درد کمی می‌کنند.

لیزر‌های دندانپزشکی از سال ۱۹۹۶ توسط FDA (سازمان غذا و دارو) مورد تأیید قرار گرفته است و در حال حاضر به عنوان یک ابزار مؤثر در دندانپزشکی شناخته می‌شود و توسط دندانپزشکان در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

مزایا و معایب انواع مختلف لیزر

لیزر در بسیاری از صنایع مختلف از پزشکی زیبایی گرفته تا ساخت و ساز استفاده می‌شود. مزایای لیزر شامل دقت فوق‌العاده آن است، در حالی که معایب لیزر شامل هزینه بالای لیزر و احتمال آسیب به چشم است.

لیزر‌ها به دلیل دقت و ماهیت دقیق در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها را می‌توان در روش‌های پزشکی و همچنین در پروژه‌های ساختمانی که دقت مهم است استفاده کرد. با این حال، لیزر دارای معایبی مانند هزینه بالای لیزر و خطر آسیب به چشم در صورت عدم رعایت نکات احتیاطی در هنگام استفاده از آن است.

کاربرد پزشکی: لیزر به طور گسترده برای انجام کار‌های پزشکی استفاده می‌شود از جمله جراحی لیزر چشم در برخی موارد. لیزر برای ایجاد یک لایه نازک از بافت استفاده می‌شود که می‌تواند به راحتی با استفاده از چاقوی جراحی یا دستگاه کوتر برداشته شود.

آن‌ها همچنین به طور گسترده در آندوسکوپی و سایر روش‌های پزشکی استفاده می‌شوند که در آن دقت برای تکمیل سریع فرآیند مورد نیاز است.

کاربرد صنعت ساختمان: لیزر‌ها به طور گسترده برای برش موادی مانند فلز، آجر، تخته سه لا و مواد دیگر با سرعت‌های فوق‌العاده بالا لیزر به طور گسترده در ساخت و ساز برای برش و شکل دادن به موادی که نیاز به برش دقیق دارند استفاده می‌شود.

کاربرد در ساخت وسایل تزیینی: کاربرد دیگری که لیزر دارد این است که در ساخت وسایل تزیینی منازل، ادارت، وسایل محیط‌های عمومی و.. همچون ساخت گلدان‌های تزیینی، علامت‌گذاری و برش کفش، ساخت لوازم راهداری و.. مورد استفاده فراوان قرار دارد.

یک پاسخ