تمیز کردن دستگاه لیزر

تمیزکردن دستگاه لیزر و لنز لیزر

تمیزکردن دستگاه لیزر و لنز لیزر

تمیز کردن دستگاه لیزر
تمیز کردن دستگاه لیزر

مبحث تمیز کردن دستگاه لیزر و لنز دستگاه از موارد مهمی است که باید به آن توجه نمود. وقتی در دستگاه لیزر عمل حکاکی یا برش انجام میشود (برروی پلاستیک، چرم، چوب و..) تکه های جدا شده باعث بر این میشود که گرد و غبار روی دستگاه بنشیند و کارایی آن را کم کند به همین دلیل زدودن این گرد و غبار از قطعات و دستگاه لیزر در اولویت است.

از نتایج نامطلوب عدم تمیزکردن دستگاه لیزر، جاماندن ضایعات سوخته، تغییر رنگ و.. بوده که همانطور که گفته شد بر روی کارایی دستگاه تاثیر منفی میگذارد.

در این مقاله از ایران پادرا نکات مهمی درباره‌ی انجام کارهایی برای تمیز کردن دستگاه لیزر از گردوغبار و لنز لیزر بیان خواهیم کرد تا با استفاده از این نکات به بهبود عملکرد دستگاه لیزر منجر شود.

تمیز کردن دستگاه لیزر

چرا باید از دستگاه لیزر نگهداری کنیم؟

 • عملکرد پایدار و بهینه دستگاه
 • کاهش هزینه های تولید
 • افزایش طول عمر دستگاه

برای تمیزی و زدودن دستگاه از هرگونه گرد و غباری که تاثیر منفی در کارکردن دستگاه دارد و هم محیط قرار گرفته دستگاه هم بر آن، این تاثیر بد را دارد، نکاتی را در ذیل عنوان میداریم که باید رعایت شود.

002 chat

4 نکته برای تمیزکردن دستگاه لیزر

 1. بعد از اتمام برش و حکاکی طولانی مدت، دستگاه را بخوبی تمیز نمایید. تمیز نمودن دستگاه لیزر به نسبت زمانی که از عدم پاک کردن دستگاه از شما گرفته میشود (مانند دوباره حکاکی کردن)، به مراتب وقت کمتری را از شما میگیرد.
 2. سیستم تهویه (مکنده و دمنده) مناسب برای دستگاه خود تهیه کنید. با توجه به نوع محصول یا تعداد فرآیند‌های لیزر، به سیستم‌های تهویه و مکنده متفاوتی نیاز دارید.
 3. بخش هایی از دستگاه که غیر قابل استفاده مستقیم هستند را به وسیله پارچه یا… پوشانده و مانع از نفوذ کثیفی و گرد و غبار شوید. با این عمل باعث افزایش بهره وری در مناطقی میشوید که عمل حکاکی انجام میشود.
 4. سرویس کردن مرتب دستگاه برش لیزر که این کار باید به‌وسیله متخصصین و سرویس‌کاران دستگاه انجام شود و به نسبت میزان کارکردی که دستگاه داشته و مکانی که در آن قرار دارد متفاوت است.

نتیجه تمیزکردن دستگاه لیزر

003 focus

با رعایت نکات زیر می‌توانید مطمئن شوید دستگاه برش لیزر شما به‌درستی کار می‌کند:

 • چک کردن منافذ بصورت مرتب و دوره ای سیستم تهویه هوا
 • پاک کردن گرد و غبار حاصل از حکاکی و برش از دستگاه لیزر Co2
 • بررسی تمیز بودن میز دستگاه لیزر
 • بررسی تک تک قطعات مکانیکی
 • بررسی لنز و آینه دستگاه لیزر بطور مرتب (آینه و لنز باید بدون گرد و غبار باشند تا آسیب نبینند)

بررسی و سرویس مرتب، تمیزکردن گرد و غبار حکاکی از دستگاه لیزر و انجام نکات گفته شده در عمر طولانی‌تر دستگاه و همچنین گرفتن نتیجه‌ی تمیز و دلخواه حکاکی تاثیرگذار خواهد بود.

اگر دمای چیلر بالاتر از 35درجه بود چه کار کنیم؟

 1. سالم بودن چیلر را بررسی نمایید.
 2. دمای محیط چیلر را کمتر کنید.
 3. میتوانید از کولر برای خنک کردن محیط استفاده کنید.
 4. شلنگ ها و مسیر آب تیوب لیزر را بررسی نمایید.
 5. پمپ و مسیر گردش آب چیلر را بررسی نمایید.

پاک نمودن لنز لیزر

004 air blower

مرحله بعدی پاک کردن لنز دستگاه لیزر میباشد. این نوع پاک کردن که درمورد آن بحث میشود شامل لنز سر نازل، لنز تیوب لیزر و.. میشود که روش دسترسی به این لنز ها که هر کدام در جای مختلفی قرار دارد در مقالات بعدی شرح داده خواهد  شد. برای جلوگیری از بروز مشکل در استفاده از دستگاه حکاکی لیزری انجام شود؛ در ادامه دلایل انجام این کار را بررسی می‌کنیم. بهترین نوع پاک کردن لنز لیزر استفاده از گوش پاک کن و الکل 70درصد است که باید گوش پاک کن آغشته به الکل را به آرامی بر روی لنز (بدون فشار) بصورت دورانی بکشیم.

دلایل پاک نمودن

دستگاه لیزر برای انجام فرآیند برش و حکاکی خوب نیازمند این است که لنز دستگاه لیزر (هم لنز سر نازل و هم لنز تیوب لیزر Co2) کاملا تمیز باشد؛ مخصوصا زمانی که دستگاه لیزر با چوب یا پلاستیک کار کرده باشد، چون این دو مواد اولیه دستگاه گرد و خاک بیشتری تولید می‌کنند و لنز دستگاه مخصوصا لنز سر نازل بیشتر کثیف می‌شود.

برای اطمینان از برش و حکاکی بهتر با دستگاه لیزر، سعی کنید همیشه قبل از شروع کار، لنز و آینه دستگاه لیزر را به‌صورت منظم تمیز کنید؛ این کار زمان کمی می‌برد تا هر روز لنز تمیزی داشته باشید.

ماهی یک‌بار آینه‌های طرفین دستگاه برش لیزری خود را چک کنید تا مطمئن شوید در جای مناسب خود قرار گرفته‌اند.

شما می‌توانید به‌راحتی قسمت‌هایی که گرد و خاک گرفته از آلودگی پاک کنید تا کیفیت برش و حکاکی دستگاه‌های لیزر شما بالا رود و از شکستن لنزها نیز جلوگیری خواهد شد.

مراحل تمیز کردن لنز لیزر

005 timeline
 • مرحله اول:

  پاک کردن پرز و خاک‌ها بوسیله هوای فشرده مثل پمپ باد
  تهیه یک دستمال مرطوب، گوش پاک کن و یا نوعی پاک‌کننده
  میز کار را بالا برده تا به لنزها دسترسی پیدا کنید.

 • مرحله دوم:

  خارج کردن لنز از جای خود و چکاندن مایع تمیز کننده روی آن
  ماندن یک دقیقه ای مایع برروی لنز
  تمیز کردن لنز با دستمال مرطوب
  حالا لنزها تمیز شده و آماده استفاده مجدد برای برش و حکاکی بعدی شما است.

برای تمیزکردن آینه دستگاه لیزر نیز همین مراحل را باید انجام دهید.

مراقبت از لنز دستگاه لیزر

006 insurance

لنز دستگاه لیزر، در عملکرد و کارکرد دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری بسیار تاثیرگذار است؛ برای همین برای اینکه بتوانید برش و یا حکاکی‌های با دقت بالایی بهره ببرید حتما از لنز دستگاه لیزر خود مراقبت کنید.

این نکته را مدنظر داشته باشید که دو قطعه ی لنز و آینه دستگاه لیزر از ظرافت و شکنندگی بالایی برخوردار هستند و در حین نظافت آنها باید نهایت دقت را داشت.

برای اینکه ممکن است روی آن‌ها خط‌ و خشی ایجاد شود، از دست زدن، لمس کردن یا خوردن اجسام دیگر به آن خودداری کنید.

یکی از دغدغه های روزمره اپراتورهای دستگاه، قراردادن لنز پس از تمیز کردن داخل لوله هد است که باید به این نکته توجه داشت که لنز دستگاه‌های لیزر CO2 از نوع هلالی محدب است، یعنی یک طرف برجسته و یک طرف فرورفته است و خروجی آن از سمت مقعر فوکوس می‌کند.

*. البته درصورتی‌ که لنز برعکس در محل خود قرار گیرد، <span style="text-decoration: underline;">اتفاق خاصی نمی‌افتد</span>؛ البته موقعی که آینه سر هد پرتو لیزر را در قسمت قطور و حدود مرکز لنز نگه دارد.

اگر تنظیم آینه به هم خورده یا مسیر پرتو منحرف شود با برخورد با کناره‌های عدسی به‌صورت واگرا عمل کرده و مسیر خروجی روی بدنه لوله هد خواهد بود و این مسئله باعث میشود هد داغ شده و در نهایت به شکسته شدن عدسی منجر شود.

ایران پادرا در اینستاگرام