001-cleaning-staff

تمیزکردن دستگاه لیزر و لنز لیزر

تمیزکردن دستگاه لیزر و لنز لیزر

تمیزکردن دستگاه لیزر

تمیزکردن دستگاه لیزر

وقتی در دستگاه لیزر عمل حکاکی یا برش انجام میشود (برروی پلاستیک، چرم، چوب و..) تکه های جدا شده باعث بر این میشود که گرد و غبار روی دستگاه بنشیند و کارایی آن را کم کند به همین دلیل زدودن این گرد و غبار از قطعات و دستگاه لیزر در اولویت است.

از نتایج نامطلوب عدم تمیزکردن دستگاه لیزر، جاماندن ضایعات سوخته، تغییر رنگ و.. بوده که همانطور که گفته شد بر روی کارایی دستگاه تاثیر منفی میگذارد.

در این مقاله از ایران پادرا نکات مهمی درباره‌ی انجام کارهایی برای تمیز کردن دستگاه لیزر از گردوغبار و لنز لیزر بیان خواهیم کرد تا با استفاده از این نکات به بهبود عملکرد دستگاه لیزر منجر شود.

 

تمیز کردن دستگاه لیزر

برای تمیزی دستگاه از هرگونه گرد و غباری که از کارکردن دستگاه و محیط نکاتی را در ذیل عنوان میداریم که باید رعایت شود.

4 نکته برای تمیزکردن دستگاه لیزر

 1. بعد از اتمام برش و حکاکی طولانی مدت، دستگاه را تمیز نمایید. تمیز نمودن دستگاه لیزر به نسبت زمانی که از عدم پاک کردن دستگاه از شما گرفته میشود (مانند دوباره حکاکی کردن)، به مراتب وقت کمتری را از شما میگیرد.
 2. سیستم تهویه مناسب برای دستگاه خود تهیه کنید. با توجه به نوع محصولی یا تعداد فرآیند‌های لیزر، به سیستم‌های تهویه و مکنده متفاوتی نیاز دارید.
 3. بخش هایی از دستگاه که غیر قابل استفاده مستقیم هستند را به وسیله پارچه یا… پوشش دهید. با این عمل باعث افزایش بهره وری در مناطقی میشود که عمل حکاکی انجام میشود.
 4. سرویس کردن مرتب دستگاه برش لیزر که این کار باید به‌وسیله متخصصین و سرویس‌کاران دستگاه انجام شود.

 

نتیجه تمیزکردن دستگاه لیزر

با رعایت نکات زیر می‌توانید مطمئن شوید دستگاه برش لیزر شما به‌درستی کار می‌کند:

 • چک کردن منافذ سیستم تهویه هوا
 • پاک کردن گرد و غبار حاصل از حکاکی از دستگاه لیزر
 • بررسی تمیز بودن میز دستگاه لیزر
 • بررسی قطعات مکانیکی
 • بررسی لنز و آینه دستگاه لیزر (آینه و لنز باید بدون گرد و غبار باشند تا آسیب نبینند)

بررسی و سرویس مرتب، تمیزکردن گرد و غبار حکاکی از دستگاه لیزر و انجام نکات گفته شده در عمر طولانی‌تر دستگاه و همچنین گرفتن نتیجه‌ی تمیز و دلخواه حکاکی تاثیرگذار خواهد بود.

 

پاک نمودن لنز لیزر

مرحله بعدی پاک کردن لنز دستگاه لیزر است که برای جلوگیری از بروز مشکل در استفاده از دستگاه حکاکی لیزری انجام شود؛ در ادامه دلایل انجام این کار را بررسی می‌کنیم.

 

دلایل پاک نمودن

دستگاه لیزر برای انجام فرآیند برش و حکاکی خوب نیازمند این است که لنز دستگاه لیزر کاملا تمیز باشد؛ مخصوصا زمانی که دستگاه لیزر با چوب یا پلاستیک کار کرده باشد، چون این دو مواد اولیه دستگاه گرد و خاک بیشتری تولید می‌کنند و لنز دستگاه بیشتر کثیف می‌شود.

برای اطمینان از برش و حکاکی بهتر با دستگاه لیزر، سعی کنید همیشه قبل از شروع کار، لنز و آینه دستگاه لیزر را به‌صورت منظم تمیز کنید؛ این کار زمان کمی می‌برد تا هر روز لنز تمیزی داشته باشید.

ماهی یک‌بار آینه‌های طرفین دستگاه برش لیزری خود را چک کنید تا مطمئن شوید در جای مناسب خود قرار گرفته‌اند.

شما می‌توانید به‌راحتی قسمت‌هایی که گرد و خاک گرفته از آلودگی پاک کنید تا کیفیت برش و حکاکی دستگاه‌های لیزر شما بالا رود و از شکستن لنزها نیز جلوگیری خواهد شد.

 

مراحل تمیز کردن لنز لیزر

 • مرحله اول:

  پاک کردن پرز و خاک‌ها بوسیله هوای فشرده مثل پمپ باد
  تهیه یک دستمال مرطوب، گوش پاک کن و یا نوعی پاک‌کننده
  میز کار را بالا برده تا به لنزها دسترسی پیدا کنید.

 • مرحله دوم:

  خارج کردن لنز از جای خود و چکاندن مایع تمیز کننده روی آن
  ماندن یک دقیقه ای مایع برروی لنز
  تمیز کردن لنز با دستمال مرطوب
  حالا لنزها تمیز شده و آماده استفاده مجدد برای برش و حکاکی بعدی شما است.

برای تمیزکردن آینه دستگاه لیزر نیز همین مراحل را باید انجام دهید.

 

مراقبت از لنز دستگاه لیزر

لنز دستگاه لیزر، در عملکرد و کارکرد دستگاه‌های برش و حکاکی لیزری بسیار تاثیرگذار است؛ برای همین برای اینکه بتوانید برش و یا حکاکی‌های با دقت بالایی بهره ببرید حتما از لنز دستگاه لیزر خود مراقبت کنید.

این نکته را مدنظر داشته باشید که دو قطعه ی لنز و آینه دستگاه لیزر از ظرافت و شکنندگی بالایی برخوردار هستند و در حین نظافت آنها باید نهایت دقت را داشت.

برای اینکه ممکن است روی آن‌ها خط‌ و خشی ایجاد شود، از دست زدن، لمس کردن یا خوردن اجسام دیگر به آن خودداری کنید.

یکی از دغدغه های روزمره اپراتورهای دستگاه، قراردادن لنز پس از تمیز کردن داخل لوله هد است که باید به این نکته توجه داشت که لنز دستگاه‌های لیزر CO2 از نوع هلالی محدب است، یعنی یک طرف برجسته و یک طرف فرورفته است و خروجی آن از سمت مقعر فوکوس می‌کند.

*. البته درصورتی‌ که لنز برعکس در محل خود قرار گیرد، اتفاق خاصی نمی‌افتد؛ البته موقعی که آینه سر هد پرتو لیزر را در قسمت قطور و حدود مرکز لنز نگه دارد.

اگر تنظیم آینه به هم خورده یا مسیر پرتو منحرف شود با برخورد با کناره‌های عدسی به‌صورت واگرا عمل کرده و مسیر خروجی روی بدنه لوله هد خواهد بود و این مسئله باعث میشود هد داغ شده و در نهایت به شکسته شدن عدسی منجر شود.

 

 

ایران پادرا در اینستاگرام

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *