تیوب لیزر Co2 تکی

ضعیف شدن پرتو خروجی تیوب لیزر Co2 | دلایل

تیوب لیزر قطعه‌ای است که نور لیزر را از طریق فرآیند تقویت نوری بر اساس انتشار تحریک شده تابش الکترومغناطیسی ساطع میکند. محیط لیزری کریستالی است که حاوی اتم‌هایی با مقدار زیاد یا کمبود الکترون است که رنگ مشخصه‌اش را به لوله می‌دهد.

طول عمر معمول یک تیوب لیزر حدود 2 تا 3 سال است، اما بسته به استفاده و شرایط محیطی متفاوت است.

یک لوله لیزر Co2 معمولاً بیشتر از انواع دیگر دوام می‌آورد زیرا قدرت بیشتری دارد و میتواند دماهای بالاتر را تحمل کند.

از مهمترین قطعات دستگاه لیزر، تیوب لیزر میباشد که در شرکت ایران پادرا هم عمل شارژ تیوب لیزر و هم فروش تیوب لیزر انجام میپذیرد که درباره شارژ آن مقاله‌ای را در اینجا برای شما فراهم آورده‌ایم.

اکنون قصد داریم ضعیف شدن پرتو لیزر در تیوب لیزر را بررسی و دلایل آن را ذکر کنیم که این ضعیف شدن یکی از دلایلی است که تیوب لازم است دوباره شارژ شود.

icons8 cnc machine 100 icons8 low connection 100

این ضعیف شدن تیوب لیزر چه دلایلی می‌تواند داشته باشد؟

 • یکی از این دلایل، ترک یا ایجاد شدن خراشیدگی لنز سر تیوب است و این ترک برداشتن از تماس جسم خارجی با لنز تیوب لیزر، سهل انگاری در هنگام تمیزکاری لنز یا کلا تمیز نکردن لنز سر تیوب نشأت میگیرد.
 • دلیل دیگر کثیفی لنز خروجی این قطعه میباشد. وقتی کارکرد دستگاه زیاد است لازم است تا دستگاه در طول روز در ساعاتی خاص و مشخص تمیز شود؛ تمیز کردن باید با دقت و به آرامی انجام پذیرد تا پرتو لامپ لیزر ضعیف نشود.
 • از عوامل دیگر در این تضعیف، کاهش ولتاژ خروجی از پاور‌ها بوده که در صورت آسیب دیدن پاور دستگاه لیزر، توان خروجی آن بصورت محسوسی کاهش پیدا میکند و در نتیجه توان خروجی از تیوب لیزر نیز کاهش پیدا می‌کند و این امر یکی از دلایل ضعیف شدن آن خواهد بود.
 • دلیل دیگر این ایراد، افت فشار آب بین تیوب لیزر و چیلر دستگاه لیزر است و علت آن هم تمیز نبودن مسیر گردش آب در داخل تیوپ لیزر بوده و یا وقتی که پمپ آب چیلر ضعیف شده باشد؛ توصیه اکید برای جلوگیری از بوجود آمدن این مشکل تعویض هر 1 ماه یبار آب داخل چیلر است.
 • کثیفی آینه‌ها و یا لنز دستگاه لیزر از عوامل دیگر ضعیف شدن پرتو خروجی لیزر است. آینه دستگاه لیزر و همچنین لنز دستگاه لیزر باید حداقل پس از هر روز کاری به آرامی تمیز شوند تا موجب تلف شدن نور خروجی از تیوب لیزر تا هنگام رسیدن بر روی کار نشوند.
  نور خروجی از لامپ لیزر پس از بازتاب از آینه جلوی تیوب و برخورد با آینه لیزر روی محور x و در آخر پس از بازتاب از آینه روی هد لیزر و پس از عبور از لنز دستگاه برش و حکاکی لیزر به روی قطعه کار می‌رسد.
 • قرار ندادن صحیح تیوب لیزر برروی پایه‌ها. اگر این قطعه بر روی پایه تیوب به درستی قرار نگیرد و فاصله بین آن و بدنه فلزی دستگاه، کم باشد موجب بر تخلیه الکتریکی می‌شود که این امر، قطع و وصل شدن و یا کاهش نور لیزر را همراه دارد که در نتیجه طول عمر آن را کاهش می‌دهند که برای جلوگیری از این مشکل باید محل اتصال کابل‌های ولتاژ به سر تیوب دستگاه لیزر کاملا عایق شود.

همان‌طور که پیشتر گفته شد تیوب لیزر از قطعات اصلی دستگاه‌های لیزر است و چگونگی کارکرد و قدرت پرتو لیزر آن در کیفیت عملکرد دستگاه شما تاثیر گذار خواهد بود؛ اگر به دلایلی احساس کردید پرتو لیزر دستگاه شما ضعیف شده است، با شرکت دانش بنیان ایران پادرا و متخصصین آن با شماره 02166890617 ویا 09352202802 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

 1. چه نکاتی برای تمیزی آینه و لنز دستگاه لیزر باید انجام شود؟
  آینه و لنز دستگاه لیزر باید پس از هر روز کاری حتما و به آرامی تمیز شود. عدم تمیز کردن آن موجب آسیب دیدن آینه‌ها و لنز می‌شود.
 2. علت ترک برداشتن یا خراشیدگی لنز سر تیوب لیزر چیست؟
  علت این امر تمیز نکردن لنز سر تیوب، تماس جسم خارجی با لنز و یا سهل انگاری در هنگام تمیز کردن لنز سر تیوب است.
 3. دلیل کاهش توان تیوب لیزر و ضعیف شدن آن چیست؟
  در صورت آسیب دیدن پاور، توان خروجی از آن کاهش پیدا کرده و در نتیجه توان خروجی از تیوب لیزر نیز کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه این امر یکی از دلایل ضعیف شدن لیزر تیوب لیزر است.

صفحه آپارات ما..