نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه برش لیزری

 

دستگاه برش لیزری دستگاه‌ صنعتی است که ممکن است هنگام کار با آن خطرات گوناگونی برای شما بوجود آورد. ما در این مطلب از ایران پادرا برای شما خوانندگان عزیز چند نکته برای کار با دستگاه برش لیزری شرح میدهیم تا با رعایت نکات مشروحه در ذیل هم میتوانید خود را از خطرات احتمالی دستگاه لیزر حفظ کنید و هم می‌توانید هزینه‌های تعمیرات و نگهداری دستگاه برش لیزری را کاهش دهید و به طول عمر و کارکرد مناسب آن اضافه کنید.

 

002 secure   003 authentication   ایمنی در دستگاه برش لیزری

 

 1. همیشه سعی بر آن دارید که از محافظ برق برای دستگاه لیزر استفاده نمایید تا هنگامی که نوسان جریان برق رخ میدهد (بدلیل قطعی برق) دستگاه شما آسیب نبیند.
 2. از نشستن گرد و غبار محیطی روی دستگاه، برای افزایش طول عمر آینه دستگاه لیزر و لنز لیزر، جلوگیری کنید و همیشه آن را تمیز نگه کنید. توصیه ایران پادرا این است که آینه‌ها هر هفته بررسی شوند. تمیز نگه داشتن و نظافت لنز به نسبت کارکرد وابسته بوده. تمیز بودن مجاری باد کمپرسور و عدم وجود روغن در آن بسیار مهم می‌باشد.
 3. برای تنظیم کردن آینه لیزر و لنز دستگاه برش لیزری باید دارای تخصص مربوطه و فنی داشت؛ لذا به هیچ وجه در مسیر حرکت پرتو لیزر دست خود را قرار ندهید، چرا که اگر تنظیم اشتباهی در بازتاب آینه وجود داشته باشد ممکن است باعث بر بروز سانحه خطرناک یا جراحت شود.
 4. سطح بیرونی و شیشه‌ای تیوب لیزر را اگر تمیز نگه ندارید، موجب میشود که توان خروجی کاهش پیدا کرده و قسمتی از پرتو لیزر منحرف شود.
 5. برای تمیز کردن تیوب لیزر Co2 تنها از باد بگیرید و از برخورد هرنوع تمیز کننده ای، حتی دستمال با آن خودداری نمایید.
 6. اشعه ای که از لیزر ساطع میشود برای چشم بسیار خطرناک و مضر است. همیشه به این نکته باید داشته باشید که از نگاه کردن مستقیم به اشعه آن جدا خودداری نمایید. در صورتی که اشعه لیزر قابل دیدن باشد (نور سفید خیره کننده هنگام کار کردن لیزر) توصیه اکید می‌شود که حتما از عینک دستگاه لیزر استفاده نمایید.
 7. از قرار دادن دستگاه برش لیزری در قسمت هایی از کارگاه یا کارخانه خود که مواد قابل اشتعال وجود دارند یا امکان انفجار است، خودداری نمایید.
 8. هنگامی که خطایی بوجود می آید، کلید استپ قرمز رنگ روی آن را فشار داده. این کلید در دستگاه‌های با طراحی استاندارد وجود دارد.
 9. دستگاه لیزر خود را در مکان هایی که رطوبت دارد حتی الامکان نصب نکنید.
 10. اگر دستگاه لیزرتان دارای کلید حفاظ جان نیست، نسبت به نصب آن اقدام نمایید .
 11. همیشه سطح دستگاه لیزر خود را تمیز نگه‌دارید تا به عمر دستگاه شما اضافه شود.
 12. هنگامی که اطلاعات لازم فنی در تنظیمات نرم‌افزاری ندارید، به هیچ وجه به قسمت تنظیمات مین برد دستگاه لیزر وارد نشوید.
 13. تیوب لیزر بعد از چندین ساعت کار کردن، مقداری ولتاژ را در حالت خازنی نگه می‌دارد؛ لذا بدون تخلیه کردن هرگز به آن دست نزنید.
 14. سطح و دمای آب را مکررا بررسی نمایید و از سالم بودن سنسور فشار آب دستگاه مطمئن شوید تا در صورت بروز خطا، تیوب لیزر دچار شکستگی نشود.
 15.  دستگاه برش و حکاکی لیزر را در مکانی قرار دهید که از دسترس کودکان دور باشد.
 16. کاور دستگاه لیزر باید در حین کار بسته باشد تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.
 17. در صورت خرابی دستگاه لیزر یا اتصالی آن، سریعا دستگاه را از برق بکشید تا هم به خودتان آسیب وارد نشود و هم دستگاهتان بیشتر خراب نشود.
 18. از آنجایی که ولتاژ بالایی برای روشن کردن تیوب لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرد، حتما دستگاه را به میله ارت متصل نمایید.

 

ایران پادرا در اینستاگرام

 

توصیه ایران پادرا برای محافظت از چشم:

سبد خرید