تنظیم آینه دستگاه لیزر Co2

آموزش مرحله به مرحله تنظیم آینه دستگاه لیزر

آموزش تنظیم آینه دستگاه لیزر

آموزش تنظیم آینه در دستگاه لیزر : هر دستگاه برش لیزر غیرفلز، سه آینه دارد که تنظیم بودن آنها الزامی بوده و باعث بالا رفتن راندمان سرعت و کیفیت در برش می شود در شکل زیر جایگیری آینه ها و لنز ها نشان داده شده است. تنظیم بودن آینه دستگاه لیزر یعنی اگر روی هر آینه نیز چسب بزنیم هنگام زدن پالس یا لیزر نقطه اثرات لیزر در هرکجای میز (جلو راست،  جلو چپ،  عقب راست،  عقب چپ) در یک نقطه باشد.

در پشت هر آینه سه پیچ وجود دارد. این پیچ وقتی در جهت عقربه ساعت بچرخانید آینه را به سمت بیرون هل می‌دهد تا زاویه آیینه تنظیم شود عکسهای زیر تاثیر تنظیم هرکدام از پیچ ها را نشان می دهد و نتایج قابل انتظار را روی هدف می‌بینیم. پیچ ها می توانند بر خلاف عقربه های ساعت برای تنظیم آینه در خلاف جهت به کار روند.

 

برای تنظیمات همیشه از آینه دستگاه لیزر اول شروع کنیم!

ابتدا باید این نکته را در نظر بگیریم که فاصله ارتفاعی تیوب به طوری تنظیم شود که به آینه دستگاه لیزر اول برخورد کند و تمامی نقطه اثر لیزر روی آینه ی اول نمایان شود.

 

مرحله اول : تنظیم آینه یک به دو

ابتدا یک تکه چسب به چند لایه به آینه دستگاه لیزر دوم میزنیم محور ایکس را به عقب به دستگاه برده و از روی پنل دکمه پالس یا لیزر را میزنیم اثر لیزر روی چسب پدید می آید. با توجه به عملکرد پیچهای تنظیم سعی می‌کنیم نقطه اثر را روی مرکز تنظیم کنیم. حال محور x را به جلوی دستگاه می‌آوریم دوباره پالس میزنیم اگر دو نقطه اثر دقیقاً روی هم بودند نشان می دهد آینه اول به دوم شما تنظیم است.

اگر چنین نبود در حالی که محور x در جلوی دستگاه است با تنظیم کردن پیچ تنظیم آینه ۱ اشعه را به سمت نقطه اثر اول منتقل میکنیم.

وقتی اثر سوختگی اشعه دور دقیقا روی اثر سوختگی اشعه نزدیک افتاد چسب را برمی‌داریم و چسب جدیدی جایگزین آن می کنیم سپس مرحله اول یعنی همین مرحله را دوباره انجام می دهیم تا در نهایت نقطه اثر در آینه دوم در عقب و جلوی دستگاه دقیقاً در یک نقطه باشد.

 مرحله دوم: تنظیم آینه دو به سه

این مرحله شبیه به مرحله قبل است با این تفاوت که در این  مرحله به جای محورهای دستگاه هد را چپ و راست می بریم. به این صورت که ابتدا چسبی چند لایه روی هم میزنیم ادرار بهانه دوم نزدیک می کنیم دکمه لیزر یا پالس را میزنیم بدون برداشتن چسب هل را به طرف دیگر دستگاه می برید حال دوباره دکمه لیزر یا پالس را میزنیم اگر دو نقطه اثر روی هم بودند

این مرحله شبیه به مرحله قبل است با این تفاوت که در این دو مرحله به جای محورهای سه دستگاه حد را چپ و راست ببرید به این صورت که ابتدا چسبی چند لایه روی هم میزنیم. سپس هد را به آینه دستگاه لیزر دوم نزدیک کرده و دکمه لیزر یا پالس را میزنیم.

سعی می کنیم نقطه اثر را در مرکز تنظیم کنیم

حال هد را به طرف دیگر برده و پالس میزنیم.

اکنون سعی می‌کنیم نقطه اثر دوم را به سمت نقطه اثر اول هدایت کنیم.

 

 

نکته: در آینه دستگاه لیزر اگر نقطه اثر دقیقه روی هم باشد اما در مرکز دستگاه نباشد سه حالت به وجود می آید حالت:

حالت اول: از نظر ارتفاعی در بالا یا پایین مرکز باشد در این صورت باید توسط پیچ تنظیم ارتفاع پایه نگهدارنده تیوب ارتفاع آن را تنظیم کرده تا نقطه اثر روی به مرکز برسد.

حالت دوم: اگر نقطه اثر در چپ و راست هد باشد.

الف) در بعضی دستگاه ها مانند شفنگ، می‌توانیم پیچ واگن را شل کرده و با جابه جا کردن هد،  نقطه را به مرکز بیاوریم.

ب) اما در دستگاه هایی که امکان جابجایی هد وجود ندارد،  باید با تنظیم آینه دستگاه لیزر دوم جایی که آینه به محور ایکس پیچ شده را شل کرده و به عقب یا جلو ببریم تا نقطه اثر  به مرکز برسد.

روش (ب) مقداری سخت است و باید در اجرای آن دقت بیشتری کرد که آینه دوم فقط به عقب و جلو حرکت کند و در حرکتی در راستای چپ یا راست نداشته باشد

حال اگر دو نقطه روی هم و در مرکز حد بودند باید آینه سوم را یعنی آینه بالای لنز را تنظیم کنیم  برای این کار ابتدا در صورتی که شیر تنظیم باد در پمپ هوا وجود داشته باشد فشار باد را کم می‌کنیم سپس زیر هد جایی که هوا و اشعه خارج میشود استامپ میزنیم و یک تکه چسب تک لایه زیر آن می چسبانیم حال دکمه  پالس یا لیزر را فشار میدهیم سپس چسب را جدا کنیم اثر لیزر باید به صورت کاملا گرد در مرکز استامپ  باشد در غیر این صورت باید پیچ های  سرهد آن را تنظیم کنیم.

نکته : توجه داشته باشید  پس از تنظیم آینه دستگاه لیزر باید مهره های پیچهای تنظیم بدون حرکت پیچ ها سفت شوند تا تنظیم آنها در گذشت زمان به هم نریزد.

 

 

ایران پادرا در اینستاگرام

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *