دستگاه لیزر فایبر چیست

دستگاه لیزر فایبر چیست؟ بررسی کارکرد و 3 کاربرد آن

دستگاه لیزر فایبر رومیزی
دستگاه لیزر فایبر رومیزی

دستگاه لیزر فایبر

دستگاه لیزر فایبر، از جمله دستگاه‌های مارکینگ و حکاکی است که با استفاده از اشعه لیزر می‌توان نمونه های بسیاری از نقش و نگارهای مختلف ایجاد نمود.

در سال های گذشته از دستگاه‌های مکانیکی مثل دستگاه فرز و دریل بهمراه دستگاه CNC استفاده می‌شد. با وجود اینکه کنترل کامپیوتری توانایی کنترل دستگاه را بیش از پیش بالا برده بود ولی باز برخی نابسامانی ها و برش‌های پرت به وفور در آنها مشاهده می‌شود.

با روی کار آمدن دستگاه فایبر و بهره مندی از لیزر برای عمل حک و مارک، صنعت حکاکی نیز به عنوان یک رشته جدید شناخته شد و امروزه در بسیاری از شیوه‌های تبلیغی استفاده می‌شود.

در چند سال اخیر از مارکینگ و حکاکی در صنایع گوناگونی استفاده می‌شود و دستگاه فایبر سرعت این کار در صنعت را بیشتر از قبل نموده است و به همین دلیل است که هرروز خرید و فروش این دستگاه‌ها با سرعت بیشتری نسبت به قبل اتفاق می افتد و پیش‌بینی ها نمایانگر این می باشد که دستگاه فایبر لیزری جایگزین بسیاری از دستگاه‌های لیزری دیگر شود.

در ادامه این مقاله هدف بر آن داریم تا به کلیاتی در مورد دستگاه لیزر فایبر و قابلیت‌های آن پرداخته و در مقالات بعدی به تأثیر آن در صنایع مختلف خواهیم پرداخت. پس با ایران پادرا همراه باشید!

دستگاه لیزر فایبر و دلیل نام‌گذاری آن چیست؟

آنگونه که در بالاتر برای شما خوانندگان محترم ایران پادرا عنوان نمودیم، دستگاه فایبر یا دستگاه مارکینگ لیزری،  یک دستگاه صنعتی بوده که از نور لیزر برای حکاکی، مارکینگ و برروی سطوح مختلف استفاده می‌کند.

برای شما ممکن است این مسئاله در ذهتان به وجود آید که دلیل استفاده از کلمه ای بنام فایبر در این دستگاه چه بوده؟

در واقع استفاده از کلمه فایبر در این دستگاه به دلیل وجود فیبر نوری در اجزای و ساختمان آن برمی‌گردد. در دستگاه های فایبر، برخلاف انواع دیگر دستگاه‌های لیزری، از فیبر نوری برای بالا بردن دقت دستگاه استفاده شده. این دستگاه توانایی های مختلف و متنوعی داشته و این قابلیت‌ها به دلیل وجود قطعات حساس ریز و کوچک در ساختار آن است.

دستگاه‌های فایبر در اقسام و ابعاد مختلفی تهیه و ساخته می‌شوند که هر کدام در بخش های مختلفی از صنعت استفاده می‌شوند.

به‌عنوان‌ مثال، دستگاه‌های فایبر با ابعاد کوچک‌ در صنایعی از قبیل ساخت قطعات خودرو، پزشکی، قطعات ساعت، ابزارهای صنعتی فلزی و پلاستیکی و دیگر محصولات به کار گرفته می‌شوند. دستگاه فایبر کوچک در صنایع کوچک کاربرد دارد و ازلحاظ اقتصادی و کیفیت بالای نشانه‌گذاری و حکاکی در سطح مناسبی هستند.

کارکرد دستگاه فایبر چگونه است؟

این دستگاه با کمک از انرژی نور لیزر، به عمل حکاکی و مارکینگ سطوح مختلف می‌پردازد. به‌ احتمال‌ خیلی زیاد، مطالب و مقالات بسیاری را در مورد تولید نور لیزر و دلیل استفاده از آن در حکاکی و برش خوانده و دیده‌اید؛ اما به‌ طور کلی می‌توان عنوان نمود که لیزر را باید نور بسیار قوی نامید که پس از تمرکز بسیار ایجاد شده است.

در سال های اخیر، لیزر یکی از اصلی‌ترین و اساسی ترین تکنولوژی‌های استفاده شده در دستگاه های برش و حکاکی بوده است.

دستگاه‌های برش و مارکینگ، مانند دستگاه لیزر فایبر، از خصوصیات تنظیم‌ پذیری اشعه لیزر بهره برده و از آن به عنوان یک نور قابل انعطاف استفاده می‌کنند. به همین دلیل دستگاه‌های لیزر در صنعت تبلیغات بسیار مهم هستند.

درباره نحوه عملکرد دستگاه لیزر فایبر می‌توان این ادعا را داشت که تنها دلیل فرق آن با دستگاه‌های لیزری، استفاده از فیبرهای نوری است.

در واقع با روشن شدن دستگاه، نور لیزر ساطع شده و با استفاده از فیبرهای نوری به سر نازل منتقل می‌شود. دستگاه فایبر از دو بخش حساس و مهم مکانیکی و دیجیتالی ساخته شده.

در بخش دیجیتالی، طرح مورد نظر در نرم افزار کشیده می‌شود و به عنوان یک فرمان و دستور به بخش مکانیکی دستگاه ارسال می‌شود.

قسمت مکانیکی نیز این فرمان و دستور را اجرا نموده و با چرخاندن دستگاه در جهات مختلف X و Y، عمل حکاکی مورد نظر را انجام میدهد.

تأثیر فیبر نوری در دستگاه فایبر چیست؟

اکثر افرادی که در حوزه ارتباطات هستند با اصطلاح فیبر نوری (Fiber optic) که به‌ آرامی جایگزین مس در صنعت مخابرات شده‌اند آشنا هستند.

فیبرهای نوری نسبت به سایر تجهیزات ارتباطی به مراتب گران‌تر است اما این هزینه بیشتر نتوانسته باعث فراموشی سرعت و کارایی آنها شود. از طرفی فیبرهای نوری قابلیت انتقال حجم بیشتری از اطلاعات را دارند و امکان تداخل را شدیداً کاهش داده‌اند.

اما فیبر نوری در این دستگاه ها توانسته اند که قدرت تطبیق‌ پذیری دستگاه را افزایش داده و از طرفی، با توجه به اینکه عمل حکاکی و مارکینگ از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده، استفاده از این فیبرها باعث بر آن شده که دقیق بودن و صحت دستگاه فایبر را بالا ببرد.

این قابلیت‌ها و ویژگی های منحصر به فرد در دستگاه فایبر مانع از تداخل الکتریکی در دستورات ارسالی به دستگاه می‌شود و حکاکی مورد نظر با درصد اطمینان فوق العاده بالاتری انجام می‌شود.

چرا دستگاه فایبر؟

دستگاه لیزر فایبر قدرت و توانایی بسیار خوبی در مارک و حکاکی سطوح مختلف بروز داده که این باعث شده است که استفاده از این دستگاه هر روز فراگیر تر شود.

دستگاه فایبر قابلیت‌های متنوعی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت و هر کدام را شرح خواهیم داد:

  1. ماندگاری بالا: یکی از امتیازات و مزیت‌های دستگاه لیزر فایبر این است که عمل مکانیکی خیلی کمتری نسبت به سایر رقبای خود دارد. این نکته و موضوع باعث می‌شود که قطعات سایش و خوردگی کمتری داشته باشند و طول عمر دستگاه بالاتر رود.
  2. دقت و صحت بالا: استفاده از فیبرهای نوری باعث شده است که اشعه لیزر دستگاه فایبر نسبت به سایر دستگاه‌ها قطر کمتری داشته باشد و این موضوع باعث بالا رفتن دقت و صحت دستگاه و کاربرد آن در صنایع حساس شود.
  3. قابلیت کار بر روی مواد مختلف: دستگاه فایبر قابلیت کار بر روی جنس و متریال‌های فلزی و غیرفلزی را بخوبی دارد و این باعث بر آن می‌شود که حوزه عملکردی دستگاه لیزر فایبر، بسیار وسیع باشد. در ضمن دراین باره عنوان میداریم که حساسیت بالای دستگاه امکان استفاده از آن در صنایعی مانند هوافضا و کامپیوتری فراهم کرده است.
  4. سرعت بالا در حکاکی: یکی از بزرگ‌ترین و عمده مزیت‌های لیزر، سرعت بسیار بالای آن در بحث برش و حکاکی سطوح مختلف میباشد. اشعه لیزر توان بالایی دارد و می‌تواند مواد مختلف را بدون مشکل برش دهد.
  5. قابلیت تنظیم شدت اشعه لیزر: اشعه لیزر در دستگاه فایبر قابل تنظیم است و این بدین معنی است که برای مواد مختلف می‌توان از قدرت اشعه مخصوص به همان مواد استفاده نمود. شایان ذکر است که برای عمل  حکاکی از شدت اشعه کمتر و برای برش از شدت اشعه بیشتر استفاده می‌شود.
  6. عدم نیاز به چیلر خنک‌کننده و صرفه‌جویی در مصرف انرژی: از قابلیت‌های قابل توجه و عالی دستگاه لیزر فایبر این میباشد که داغ نمی‌کند و نیاز به چیلر خنک‌کننده ندارد. این عدم نیاز باعث می‌شود که انرژی کمتری توسط دستگاه مصرف شود و دستگاه نیز از لحاظ مصرف انرژی در سطح قابل قبولی باشد.

دستگاه فایبر را از کجا بخریم؟

یکی از سؤالاتی که درمورد دستگاه مارکینگ فایبر وجود دارد این است که این دستگاه را از کجا تهیه کنیم؟!. شرکت های زیادی در این زمینه وجود ندارند که دستگاه لیزر فایبر را تولید کنند و یا بفروشند.

با این‌ وجود برای خرید، می‌توانید در این مقاله ایران پادرا اطلاعات مناسبی نسبت به دستگاه لیزر فایبر داشته باشید و در هنگام خرید آن با تسلط بیشتری اقدام کنید.

در مرحله دوم، از طریق تماس با شرکت و گفتگو با مسئول فروش ایران پادرا، اطلاعات بیشتری در مورد دستگاه به دست خواهید آورد.

در گام آخر با مراجعه حضوری در شرکت می‌توانید نسبت به خرید دستگاه فایبر به قیمت بسیار مناسب، گارانتی کتبی و.. اقدام نمایید.

دستگاه‌های مارکینگ فایبر انواع و اندازه‌های مختلفی دارند و ممکن است انتخاب آنها کمی باعث سردرگمی شما شود، بنابراین برای دریافت آخرین قیمت دستگاه فایبر و کسب مشاوره در مورد آن با ما در تماس باشید.

کاربرد دستگاه لیزر فایبر

لیزر خروجی در این ماشین ها، برای کار بر روی قطعاتی همانند 1- جوشکاری فلزات و 2- برشکاری آنها و همچنین 3- حکاکی فلزات استفاده می‌شود.

این دستگاه‌ها یک قدرت کانونی بسیار کوچک، با شدتی تقریبا صد برابری نسبت به دستگاه‌ لیزر های CO2 تولید می‌کنند که برای حکاکی شماره سریال به صورت دائمی، برای نوشتن بارکد بر روی فلزات و همچنین برای نوشتن برخی ماتریس‌ها بر روی بدنه فلزی به کار گرفته می‌شوند.

دستگاه لیزر فایبر به طور گسترده برای نشانه گذاری مستقیم و همچنین برنامه‌های شناسایی فلزات کاربرد دارند.

برای اطلاع از اینکه بدانید بهترین دستگاه لیزر فایبر چیست یا اطلاع از قیمت دستگاه لیزر فایبر با شماره 09352202802 در ارتباط باشید. همچنین برای آموزش کار با دستگاه لیزر فایبر به این لنک مراجعه فرمایید.