لنز دستگاه لیزر - چگونگی محاسبه نقطه فوکوس (فاصله کانونی)

لنز دستگاه لیزر – چگونگی محاسبه نقطه فوکوس

لنز دستگاه لیزر – چگونگی محاسبه نقطه فوکوس (فاصله کانونی)

چگونگی محاسبه نقطه فوکوس

قطعه مهمی در دستگاه لیزر بنام لنز، یکی از اصلی ترین قسمت هایی بوده که برش لیزر را بهبود کیفیت میدهد و بسیار موثر و کاربردی در صنعت لیزر میبباشد. لنز دستگاه لیزر عمل همگرایی نور انتشار یافته از تیوب و منعکس شده توسط آینه ها را انجام میدهد. این لنز یک عدسی همگرا می باشد که باید بصورت مرتب توسط گوش پاک کن و الکل سفید تمیز نگاه داشته شود و از آنجایی که نور همگرا شده در یک فاصله کانونی مشخص همگرا می شود باید بصورت دقیق این فاصله کانونی را مشخص نمود. به این نکته بسیار مهم باید توجه داشته باشید که هر لنز ( عدسی ) یک فاصله کانونی منحصر بفرد خود را دارد.

در ادامه روش پیداکردن نقطه فوکوس (فاصله کانونی) لنز دستگاه لیزر را بصورت کامل و قابل درک به شما همراهان ایران پادرا شرح خواهیم داد.

برای انجام این کار باید به دقت مراحل زیر را دنبال کرده رعایت نمایید:

marker-drawing

1- علامت زدن محل قرار گیری عدسی لیزر روی هد لیزر با ماژیک یا هرچیز دیگری..

2- هد دستگاه لیزر را نصب کرده و نقطه فوکوس که هنگام برش رعایت می کردید را لحاظ نمایید.

3- متر یا یک خط کش در کنار سرنازل دستگاه لیزر قرار دهید.

4- حال از جایی که علامت گذاری شده یعنی از قسمتی که لنز دستگاه لیزر بسته شده است تا سطح قطعه کار و یا متریالی که برش می دهید را اندازه بگیرید.

5- اگر این فاصله ای که اندازه گیری کرده اید حدود ۵۸ میلیمتر یا حدود ۲ اینچ بود لنز دستگاه لیزر شما ۲ اینچ بر روی دستگاه شما نصب شده است.

6- ولی اگر این فاصله اندازه گیری شده حدود ۶۳ میلیمتر یا حدود ۲٫۵ اینچ بود لنز لیزر ۲٫۵ اینچ بر روی دستگاه تان نصب شده است.

بنابراین با انجام نکات بالا می توانید فاصله کانونی مورد نظر خود را محاسبه کنید.

اینستاگرام ایران پادرا