لنز دستگاه لیزر - چگونگی محاسبه نقطه فوکوس (فاصله کانونی)

لنز دستگاه لیزر – چگونگی محاسبه نقطه فوکوس

قطعه مهمی در دستگاه لیزر بنام لنز، یکی از اصلی‌ترین قسمتهایی بوده که برش لیزر را بهبود کیفیت میدهد و بسیار موثر و کاربردی در صنعت لیزر میبباشد. لنز دستگاه لیزر عمل همگرایی نور انتشار یافته از تیوب و منعکس شده توسط آینه‌ها را انجام میدهد.

این لنز یک عدسی همگرا میباشد که باید بصورت مرتب توسط گوش پاک کن و الکل سفید تمیز نگاه داشته شود و از آنجایی که نور همگرا شده در یک فاصله کانونی مشخص همگرا میشود باید بصورت دقیق این فاصله کانونی را مشخص نمود. به این نکته بسیار مهم باید توجه داشته باشید که هر لنز ( عدسی ) یک فاصله کانونی منحصر بفرد خود را دارد.

چگونگی محاسبه نقطه فوکوس

در ادامه روش پیداکردن نقطه فوکوس (فاصله کانونی) لنز دستگاه لیزر را بصورت کامل و قابل درک به شما همراهان ایران پادرا شرح خواهیم داد.

برای انجام این کار باید به دقت مراحل زیر را دنبال کرده رعایت نمایید:

marker-drawing

1- علامت زدن محل قرار گیری عدسی لیزر روی هد لیزر با ماژیک یا هرچیز دیگری..

Untitled 1

2- هد دستگاه لیزر را نصب کرده و نقطه فوکوس که هنگام برش رعایت میکردید را لحاظ نمایید.

001 measuring tape 005 ruler

3- متر یا یک خط کش در کنار سرنازل دستگاه لیزر قرار دهید.

007 scale

4- حال از جایی که علامت گذاری شده یعنی از قسمتی که لنز دستگاه لیزر بسته شده است تا سطح قطعه کار و یا متریالی که برش میدهید را اندازه بگیرید.

5- اگر این فاصله‌ای که اندازه گیری کرده‌اید حدود ۵۸ میلیمتر یا حدود ۲ اینچ بود لنز دستگاه لیزر شما ۲ اینچ بر روی دستگاه شما نصب شده است.

6- ولی اگر این فاصله اندازه گیری شده حدود ۶۳ میلیمتر یا حدود ۲٫۵ اینچ بود لنز لیزر ۲٫۵ اینچ بر روی دستگاه تان نصب شده است.

بنابراین با انجام نکات بالا میتوانید فاصله کانونی مورد نظر خود را محاسبه کنید.

اینستاگرام ایران پادرا