کاتالیزور تیوب لیزر Co2 پرسی

تیوب لیزر Co2 چیست + معرفی برند PERSI

در این مقاله قصد داریم به شما توضیح دهیم که تیوب لیزر Co2 چیست و اساسا چه کارکردی دارد. در ادامه به معرفی تیوب لیزر قدرتمند PERSI در مدل‌های PX و F در شرکت ایران پادرا میپردازیم.

تیوب لیزر Co2 یکی از قطعات مهم و پرکاربرد در صنعت لیزر میباشد. از این قطعه بسیار حساس و مهم میتوان برای حکاکی و برش انواع مواد مانند: چوب، پارچه، چرم، شیشه، سنگ و … استفاده کرد.

از تیوب دستگاه لیزر یا لامپ لیزر، جهت نگهداری گاز CO2 و ایجاد اشعه دستگاه لیزر استفاده میشود. شرکت ایران پادرا ارائه دهنده‌ی تیوب‌ لیزر Co2 با کیفیت و دارای گارانتی تعویض 4 ماهه با نام PERSI  و با قابلیت شارژ مجدد بوده برای دستگاه‌های مختلف تهیه و آماده شده است.

تیوب لیزر با توان های 80 وات و 120 وات

انواع لامپ لیزر Co2

تیوب لیزرها (یا لامپ لیزر) در انواع فلزی (RF) و شیشه‌ای تولید و ارائه میشوند. در بازار کشورمان مدل شیشه‌ای آن اغلب موجود بوده و همچنین دارای محبوبیت بیشتری میباشد که تیوب لیزر Co2 با برند PERSI از انواع شیشه‌ای است.

این قطعه از دستگاه لیزر از جنس پیرکس میباشند که انتخاب این نوع جنس بدلیل تحمل دمایی بالا آن است که بخوبی از پپس حرارت ایجاد شده بر می‌آید.

تیوب لیزر Co2 برند PERSI دارای توان‌های متفاوتی از جمله 100-80 وات (مدل F1250)، 100-120 وات (مدل F1450 و PX4) و 150-130 وات (مدل F1650 و PX6) است که از برتری‌های فوق العاده‌ای نسبت به دیگر مدل‌ها و برندهای موجود در بازار برخوردار دارد.

یکی از آنها که به تشریح آن میپردازیم، چرخش آب حول لنز و آینه در مدل‌های F است که این چرخش آب باعث بر آن میشود که این دو قطعه حیاتی لامپ لیزر در حالت خنک‌تر قرار بگیرند و دمای پایین‌تری داشته باشند.

این چرخش آب باعث میشود عمر کل تیوب نیز به طرز چشمگیری افزایش یابد.

کاتالیزور تیوب لیزر Co2 برند پرسی
کاتالیزور تیوب لیزر Co2 برند پرسی

در دیگر مدل لامپ لیزر شرکت ما، عمل خنک شوندگی لنز سر تیوب با هوا صورت میپذیرد (مدل‌های PX) و مانند مدل F چرخش آب به دور لنز در آن اتفاق نمی‌افتد.

تیوب لیزر 120 وات PERSi
تیوب لیزر 120 وات PERSI

دیگر تفاوت اساسی این محصول ایران پادرا (PERSI) این میباشد که بر خلاف برند‌های دیگر که از راه دریایی و زمینی وارد میشوند، این محصول بصورت هوایی از مبدا به کشورمان وارد شده و سریعتر بدستت مصرف کننده میرسد. این سریع‌تر رسیدن از مهمترین عوامل عمر تیوب میباشد.

تیوب لیزر Co2 برند PERSI از اجزای مهم در صنعت لیزر بوده که از سه لایه شیشه‌ای مقاوم در برابر حرارت تشکیل شده. داخلی‌ترین لایه یا اولین لایه از ترکیب چندین نوع گاز مخصوص در محیط بسته‌ای، پر و شارژ شده است.

در یک طرف این محصول و در محیطی بسته، یک آینه و در طرف دیگر آن لنز قرار داده شده است که آن یک عدد لنز برای متمرکز کردن نور لیزر مورد استفاده قرار میگیرد.

لایه بعد از لایه اول، لایه‌ای است که داخل آن آب پر میشود که وظیفه آن خنک کردن تیوب است که این آب میتواند آب شهری یا هر نوع دیگری باشد به شرط این که بطور مداوم حتی المقدور هفته‌ای یکبار تعویض گردد تا باعث خرابی این محصول که بعضی‌ها آنرا لامپ لیزر مینامند، نشود.

این آب بعد از خارج شدن از چیلر از قسمت انتهایی تیوب وارد شده و سپس از قسمت بالایی آن، خارج میشود. پوشش و لایه شیشه‌ای بعدی (لایه سوم) در برگیرنده کل آن میباشد. این لایه بیرونی از حساسیت بالایی برخوردار است و در هنگام حمل و نقل باید نهایت دقت داشت تا دچار شکستگی نشود.

تیوب لیزر Co2 پرسی تیوب لیزر co2 برند PERSI

نمایندگی انحصاری

تیوب لیزرهای Co2 ایران پادرا هم که با نام و برند پرسی (PERSI) است، تولید شده در کشور چین است که به سفارش و به نمایندگی شرکت ایران پادرا بصورت هوایی و کمترین زمان به کشورمان وارد میشود.

عمر تیوب و گارانتی

طول عمر تیوب‌های لیزر چقدر است؟

عمر قطعه مولد نور لیزر در دستگاه لیزر
عمر قطعه مولد نور لیزر در دستگاه لیزر

انتخاب برند مناسب و کیفیت بالای تیوب، طول عمر آن را تضمین می‌کند؛ اما به طور کلی عمر تیوب‌ها به عوامل متعددی از جمله میزان کارکرد، تنظیم بودن دستگاه، شرایط محیطی، نگهداری و میزان کارکرد آن بستگی دارد. رعایت تمامی این نکات به افزایش طول عمر تیوب کمک می‌کند.

علاوه بر اینکه اگر تمامی این موارد را رعایت فرمایید عمر این قطعه زیاد خواهد بود، محصول برند PERSI از زمان تولید، بیش از 10.000 ساعت بوده و شرکت ایران پادرا این محصول خود را برای تکریم مشتریان خود، 4 ماه گارانتی تعویض مینماید.

وجود گارانتی بدلیل این است که: در این مدت هرگونه مشکلی اعم از افت توان، کم شدن سرعت، مشکل پالس و.. (به غیر شکستگی بدنه و رعایت نکردن شرایط نگهداری) بوجود آمد، مشتریان دغدغه‌ای نداشته باشند و با مراجعه به دفتر ما محصول خریداری شده ی خود را تعویض نمایند.

نکته بسیار مهم: لازم به ذکر است که تیوب‌ها بسیار شکننده هستند و باید در هنگام کار با دستگاه، دمای اتاق به طور دقیق تنظیم باشد که به آن‌ها آسیبی مانند ترک خوردن وارد نشود.

به جرات میتوان گفت که این قطعه برند PERSI شرکت ایران پادرا، بروزترین تاریخ تولید موجود در بازار را دارد. (“به دلیلی که بالاتر عنوان شد بصورت هوایی این محصول وارد میشود”)

نحوه‌ی تنظیم

تنظیمات لامپ لیزر co2
تنظیمات لامپ لیزر co2

تیوب لیزر Co2 در پشت دستگاه لیزر قرار می‌گیرد و عمل تولید پرتو لیزر را انجام می‌کند؛ پس از آن اشعه را توسط آینه‌های اول، دوم و سوم به لنز فوکوس یا عدسی دستگاه می‌رساند.

وظیفه‌ی عدسی در دستگاه لیزر، دریافت اشعه و متمرکز کردن آن در یک نقطه است. به این نکته توجه داشته‌ باشید که تنظیم درست آینه‌ها و لامپ لیزر اهمیت زیادی داشته زیرا تاثیر خوبی در عمر لامپ لیزر دارد.

موارد باعث بر خرابی

عوامل موثر بر عدم کارکرد مناسب
عوامل موثر بر عدم کارکرد مناسب

موارد زیادی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد و شاید ممکن است تصور شود که تخیله کامل گاز موجود در تیوب علت خرابی تیوب است. این موارد عبارت اند از:

 • تنظیم نبودن دما
 • نفوذ رطوبت
 • آلودگی آینه‌های داخلی
 • و…

کنترل دما

تیوب لیزر به میزان مشخصی گرما نیاز دارد تا عمل برش یا حکاکی را بخوبی و بدون مشکل انجام دهد؛ اما برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، جاری‌ شدن آب از طریق لوله‌ی لیزر به خنک شدن دستگاه کمک می‌کند.

نکاتی برای نگهداری و حفاظت

نگهداری و حفاظت لامپ لیزر
نگهداری و حفاظت لامپ لیزر

تیوب لیزر از اجزای اصلی‌ و همچنین از قطعات گران قیمت‌ دستگاه لیزر است بنابراین سعی کنید همیشه در حفظ و نگهداری از آن دقت زیادی داشته باشید تا هم هزینه اضافه برای شما درست نشود.

برخی از نکات مهم برای حفظ بهتر تیوب لیزر عبارت‌اند از:

 • تا زمانی که آینه این قطعه کاملا تمیز نیست و کثیفی برروی خود حتی خیلی کوچک دارد، دستگاه را روشن نکنید.
 • مراقب دمای چیلر در فصل زمستان و تابستان باشید تا دچار شکستگی نشود.
 • برای تمیزکردن لنز تیوب لیزر Co2 از اسپری الکل 70 درصد و گوش پاک کن یا دستمال مخصوص استفاده کنید.
 • از روش‌های تخصصی که در مقاله تنظیم آینه لیزر توضیح داده شده است برای تنظیم آینه‌ی لیزر استفاده کنید.

استفاده‌های از تیوب لیزر در صنعت

لیزرهای لوله‌ای کاربردهای مختلفی در محیط‌های صنعتی و تجاری دارند. برای کاربردهای صنعتی، لیزرهای لوله‌ای اغلب در این تنظیمات برای کارهایی مانند جوشکاری، علامت گذاری و برش مورد استفاده قرار میگیرند. آنها به خصوص برای کاربردهایی مناسب هستند که نیاز به دقت بالایی دارند.

در کاربردهای تجاری، این قطعه مهم میتوانند برای اهدافی مانند ساخت علائم یا تولید قطعات مصرفی برای الکترونیک مورد استفاده قرار گیرند. آنها سطح بالایی از دقت و سرعت را ارائه میدهند و آنها را برای این نوع کارها ایده آل میکنند.

تیوب لیزرها در حال حاضر در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. نگاهی به برخی کاربردهای صنعتی می‌اندازیم تا ایده بهتری از تطبیق پذیری به دست آورید.

الکترونیک و فن آوری

در این صنعت، تیوب لیزرها میتوانند قطعات کوچک را دقیق برش دهند. علاوه بر این، نبود عملیات ثانویه و کار اضافی، به این معنی است که قطعات را میتوان به راحتی و به روشی سریع و بدون نگرانی از بی دقتی مونتاژ کرد.

صنعت خودرو

لیزرهای لوله‌ای اغلب در صنعت خودرو برای برش لوله‌ها و براکت‌های ساخته شده از فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم استفاده میشوند. همچنین در تولید سیستم اگزوز خودرو نیز در مراحلی میتوان از آنها استفاده نمود.

صنایع هوافضا

تیوب لیزرها برای برش لوله‌هایی در هواپیما و دیگر مواد سبک نیز مورد استفاده قرار میگیرد. آنها همچنین قادر به برش کامپوزیت‌ها و دیگر مواد پیشرفته‌ای هستند که معمولا در هواپیماها و فضاپیماها مورد استفاده قرار میگیرند.

تولید مبلمان

سازندگان مبلمان از تیوب لیزر برای برش سریع و آسان چوب و مشتقات پلاستیکی مبلمان استفاده میکنند. این امر به آن‌ها اجازه میدهد تا طرح‌ها و اشکال پیچیده‌ای ایجاد کنند که با روش‌های سنتی و معمول امکان پذیر نیست.

تجهیزات پزشکی

تیوب لیزر اغلب در صنعت تجهیزات پزشکی برای ایجاد قطعات و اجزای پیچیده‌ای از موادی مانند تیتانیوم و فولاد ضد زنگ استفاده میشوند.

هر آنچه باید در مورد پیدا کردن بهترین لیزر برای نیازهای خود بدانید

به عنوان یک مهندس، متخصص حوزه لیزر یا تامین کننده قطعات دستگاه‌های لیزر، یکی از رایج‌ترین وظایف شما ممکن است شامل استفاده یا کار با لیزر باشد. چه جوشکاری باشد، چه برش کاری، چه عملیات‌های عمومی کارگاهی، یا اندازه گیری چیزی با دقت؛ لیزرها اغلب بخش مهمی از فرایندهای تولیدی مختلف هستند.

بنابراین مهم است که بدانید چگونه بهترین لیزر را برای نیازهای خود پیدا کنید. دانستن اینکه چه چیزی را باید در نظر بگیرید، میتواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که بهترین راه حل را برای اجرای پروژه خود به دست آورده اید. عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • طول موج
 • توان خروجی
 • کیفیت پرتو

پس از مشخص شدن این فاکتورها، میتوان شروع به تحقیق در مورد لیزرهای خاصی کرد که این نیازها را برآورده میکنند. مهم است که هم قیمت و هم عملکرد را در هنگام تصمیم گیری برای خرید در نظر بگیرید.

مقاله ما را درمورد شارژ تیوب لیزر حتما مطالعه فرمایید.

اینستاگرام

یک پاسخ