تیوب لیزر Co2 و تیوب لیزر RF

تیوب شیشه‌ای Co2 یا تیوب فلزی؟

تیوب شیشه‌ای Co2 یا تیوب فلزی RF

برای خرید دستگاه لیزر مناسب باید نکاتی را مد نظر داشت تا با هزینه‌ی منطقی دستگاه مناسبی را تهیه کنید.

نوع تیوب استفاده شده در دستگاه های لیزر از تفاوت های موجود آنها میباشد. همانطور که مستحضر هستید دستگاه های لیزر دارای دو نوع تیوب لیزر از متریال های کاملا متفاوت است که یک نوع آن از شیشه (تیوب شیشه ای Co2) و نوع دیگر آن از نوع فلز(تیوب فلزی) میباشد؛ تقریبا همه کسانی که از هر دو این محصولات در طی چند مدت استفاده کرده اند، بر این باور بودند که تیوب های لیز ر با متریال فلزی از کیفیت ساخت و کارایی بالایی بهره مند بوده اند.

با بررسی این دو محصول ذکر شده (تیوب لیزر شیشه ای و تیوب فلزی)، درخواهید یافت که تفاوت آنها در چیست و با ویژگی های آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

 

مارک تیوب لیزر persi
مارک تیوب لیزر persi
تیوب فلزی RF مدل N-30
تیوب فلزی RF مدل N-30

 

تیوب لیزری شیشه‌ای Co2:

این نوع از تیوب لیزر به علت پایین بودن قیمت آن، مورد علاقه و استفاده بیشتر مصرف کنندگان است. اشعه ای که در آنها وجود دارد بویسله گاز با جریان مستقیم DC تولید شده که فرآیندی مقرون به صرفه است که توسط آن میتوان برش لیزری با کیفیت بالا را انجام داد.

در ادامه به بررسی برخی مشکلات تیوب لیزر شیشه ای میپردازیم که عنوان آن خالی از لطف نیست.

در کل شیشه رسانای حرارتی تقریبا ضعیف بوده که گرما را از خود عبور می‌دهد که این مورد باعث میشود برای آن سیستم خنک کننده تعبیه شود و دمای آن کنترل گردد.
در این تیوب‌ لیزرهای شیشه‌ای برای خنک‌ نمودن آن از آب استفاده می‌شود؛ عدم استفاده از سیستم خنک‌کننده باعث میشود تیوب لیزر بیش از حد گرم شده و به مرور زمان، کارایی خود را از دست بدهد.
سیستم خنک‌کننده آب در ظاهر به راحتی کار می‌کند اما استفاده از آن مشکلات و خرابی‌های زیادی را همراه دارد که باعث بر هزینه استفاده بالا می‌شود.

رعایت نکات ایمنی برای استفاده از تیوب لیزر شیشه ای و همچنین پیشگیری از مشکلات احتمالی حائز اهمیت است.
ابتدا منبع تغذیه DC، گاز CO2 را در تیوب ارسال می‌کند، سپس انرژی خارج شده از اشعه لیزر برش یا حکاکی را برروی متریال ایجاد می‌کند.
تیوب شیشه‌ای در ولتاژهای بسیار بالا کار می‌کند و زمانی که چنین فرآیندی با سیستم خنک‌کننده‌ی آب همراه باشد خطرات زیادی دارد و درصورت بروز مشکل نتایج کشنده‌ای را ایجاد می‌کند.
با کنترل شدت اشعه، منبع تغذیه از سوختن متریال در حکاکی و برش با شدت زیاد، جلوگیری کرده که باعث میشود این عمل، سرعت حکاکی و برش را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و روی کیفیت طراحی نیز تاثیر مستقیم دارد.
طول عمر تیوب شیشه‌ای از ویژگی های مهم دیگر آن است؛ جنش شیشه به طور معمول شکننده‌تر از فلز بوده و احتمال آسیب رسیدن به آن در حمل و نقل و یا هنگام نصب وجود دارد.
اکثر تیوب‌ لیزر های شیشه‌ای موجود در بازار بدون ضمانت و گارانتی، پشتیبانی می‌شوند که این ضمانت در ایران پادرا به مدت 4 ماه بوده که گارانتی کتبی تعویض ارائه میشود؛ زمانی که بعد از این مدت دچار خرابی شوند در اغلب مواقع نیاز به خرید تیوب جدید است؛ ولی شرکت ایران پادرا خدمات شارژ تیوب لیزر را بصورت حرفه ای ارائه میدهد که بسته به خوده تیوب احتمال دارد بیش از یک سال (بسته به رعایت شرایط نگهداری) نیز کار کند.

تیوب فلزی:

این نوع تیوب لیزر به جای شیشه از فلز ساخته شده‌است که به تکنولوژی RF معروف است.
تیوب فلزی RF به نسبت تیوب شیشه‌ای قیمت بالاتری داشته اما با توجه به عملکرد، دوام و ایمنی بالایی که دارد، هزینه‌ کردن بیشتر در طول زمان نتیجه‌ی بهتری را می‌دهد.
در تیوب فلزی RF، مانند تیوب لیزر شیشه ای سیستم خنک‌کننده‌ی توسط آب وجود ندارد و فقط توسط جریان هوا گرمای تولید شده توسط تیوب کنترل می‌شود.
این کنترل مناسب دما به‌وسیله‌ی فن‌های تعیبه شده درون دستگاه انجام می‌شود و دیگر نیاز به تجهیزات خارجی نیست.

این کنترل خنک کنندگی باعث میشود تعداد مواردی که نیاز به نگهداری و مراقبت دارد کاهش یابد؛ در نتیجه تا حد زیادی از هزینه صرفه‌جویی می‌شود؛ به علاوه از نگرانی های ایمنی ناشی از سیستم خنک‌کننده آب در ولتاژهای بالا جلوگیری می‌کند.
با بالا بودن سرعت پالس در تیوب‌ فلزی، سرعت حکاکی نیز افزایش می‌یابد و طرح‌های ساخته شده و ورودی به دستگاه با جزئیات دقیق‌تری عمل حکاکی را انجام میدهند؛ همچنین تیوب‌های فلزی به علت مقاوم بودن فلز، طول عمر بیشتری نسبت به تیوب‌های شیشه‌ای دارند.
تیوب‌ فلزی دارای گارانتی طولانی‌تر هستند(به جهت عمر بسیار طولانی تر)  و نیازی به تعویض و هزینه‌های سنگین نیست.

نتیجه‌‌گیری:

با استفاده از دستگاه‌هایی که تیوب لیزر شیشه‌ای دارند، می‌توانید برش لیزری با کیفیت مناسبی را در هزینه کم داشته باشید؛ اما دستگاه‌های لیزری که دارای تیوب فلزی هستند برش و حکاکی را در سرعت، کیفیت، ایمنی بالا انجام می‌دهد؛ درنتیجه ماندگاری حکاکی نیز بیشتر است.
ما بر این باور هستیم که خرید تیوب فلزی برای طولانی مدت انتخاب درستی است اما شما با توجه به بوجه‌ی خود باید بررسی کنید که کدام تیوب لیزر بهترین گزینه برای کسب‌و‌کارتان است.

نمونه ای از محصولات تیوب لیزر Co2 و تیوب لیزر RF ایران پادرا

ایران پادرا در آپارات